Opel Astra III


Przebieg licznik gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Wymiana tarcz i klock贸w przednich ASTRA H Z14XEP 90KM

Wymiana tarcz i klock贸w przednich ASTRA H Z14XEP 90KM

Postprzez soltys_viara » 22 lip 2020, o 18:27

Wymiana tarcz hamulcowych i klock贸w ko艂a przedniego w ASTRZE H hatchback, felga na 5 艣rub, silnik Z14XEP 90KM.

Potrzebne b臋d膮:
- nowe tarcze wentylowane na 5 艣rub, 艣rednica 280 mm, grubo艣膰 tarczy nowej 25mm (minimalna grubo艣膰 22mm)
- nowe klocki, w moim przypadku klocki z akustycznym czujnikiem zu偶ycia
- podno艣nik samochodowy, koby艂ki, kliny pod ko艂a
- klucz do k贸艂 lub nasadka 17mm i pokr臋t艂o do nasadek
- p艂aski wkr臋tak
- imbus H7 do odkr臋cenia zacisku
- nasadka 18mm do odkr臋cenia jarzma
- imbus H5 do odkr臋cenia 艣ruby centruj膮cej tarcz臋
- m艂otek gumowy
- odrdzewiacz
- co艣 do czyszczenia z rdzy, papier 艣cierny, szczotka druciana (ja u偶y艂em kr膮偶ka tzw 鈥瀢艂osy murzyna鈥 zamontowanego we wkr臋tarce)
- zmywacz do hamulc贸w
- benzyna ekstrakcyjna
- szmatki, r臋cznik papierowy
Opcjonalnie:
- przyrz膮d do cofania t艂oczk贸w hamulcowych
- klucz p艂aski / oczkowy 9mm do odpowietrznika
- czujnik zegarowy do sprawdzenia bicia bocznego piasty i tarczy
- smar do prowadnic klock贸w
- klej do gwint贸w o 艣redniej wytrzyma艂o艣ci np. LOCTITE 243
- klucz dynamometryczny

Zaczynamy od poluzowania 艣rub ko艂a kluczem do k贸艂 lub nasadk膮 17mm, nast臋pnie pod tylne ko艂a podstawiamy kliny, podnosimy auto i opuszczamy na koby艂ki. Odkr臋camy i zdejmujemy ko艂o. Je艣li nasza Astra wyposa偶ona jest w czujnik zu偶ycia klock贸w wyci膮gamy go z klocka (u mnie nie by艂o). P艂askim wkr臋takiem podwa偶amy i zdejmujemy spr臋偶yn臋.

1.jpg
1.jpg (247.39 KiB) Przegl膮dane 14017 razy


Wyci膮gamy blaszk臋 i uwalniamy gi臋tki przew贸d hamulcowy z uchwytu.
Nale偶y zwr贸ci膰 uwag臋 na stan przewod贸w gi臋tkich czy nie s膮 sp臋kane, sparcia艂e, oraz sztywnych czy nie s膮 pordzewia艂e. By膰 mo偶e b臋dzie czeka艂 nas ich wymiana.

2.jpg
2.jpg (170.27 KiB) Przegl膮dane 14017 razy


Wyci膮gamy kapturki ochronne (1) z prowadnik贸w zacisku i imbusem H7 wykr臋camy prowadniki. W tym momencie mo偶emy tak偶e spryska膰 odrdzewiaczem odpowietrznik (2) i kluczem p艂askim 9mm spr贸bowa膰 go poluzowa膰. 艢ci膮gamy zacisk wraz z klockami z tarczy. Je艣li tarcza ma spory rant mo偶emy mie膰 problem 偶eby to zrobi膰, wtedy nale偶y p艂askim wkr臋takiem spr贸bowa膰 cofn膮膰 klocki.

3.jpg
3.jpg (229.88 KiB) Przegl膮dane 14017 razy
Ostatnio edytowano 22 lip 2020, o 18:55 przez soltys_viara, 艂膮cznie edytowano 2 razy
soltys_viara
Klubowicz
 
Posty: 151
Do艂膮czy艂(a): 2 kwi 2019, o 06:33
Silnik: 1.4 Z14XEP

Re: Wymiana tarcz i klock贸w przednich ASTRA H Z14XEP 90KM

Postprzez soltys_viara » 22 lip 2020, o 18:31

Wyjmujemy klocki z zacisku i za pomoc膮 drutu podwieszamy do nadwozia tak 偶eby nie wisia艂 na przewodzie hamulcowym. Ja mia艂em do dyspozycji tak膮 podstawk臋: (styropianowa lod贸wka turystyczna)

4.jpg
4.jpg (218.61 KiB) Przegl膮dane 14016 razy


Po zdj臋ciu zacisku spryskujemy odrdzewiaczem dwie 艣ruby jarzma i nasadk膮 18mm odkr臋camy je od zwrotnicy.

5.jpg
5.jpg (254.82 KiB) Przegl膮dane 14016 razy


Nast臋pnie imbusem H5 odkr臋camy 艣rub臋 centruj膮c膮 tarcze i 艣ci膮gamy j膮 z piasty, mo偶na te偶 wcze艣niej spryska膰 j膮 od ty艂u odrdzewiaczem. Je艣li nie chce zej艣膰 musimy wspom贸c si臋 m艂otkiem.

6.jpg
6.jpg (103.18 KiB) Przegl膮dane 14016 razy
soltys_viara
Klubowicz
 
Posty: 151
Do艂膮czy艂(a): 2 kwi 2019, o 06:33
Silnik: 1.4 Z14XEP

Re: Wymiana tarcz i klock贸w przednich ASTRA H Z14XEP 90KM

Postprzez soltys_viara » 22 lip 2020, o 18:35

Gdy mamy ju偶 wszystko roz艂o偶one zabieramy si臋 za czyszczenie. Zmywaczem do hamulc贸w, papierem 艣ciernym, szczotk膮 drucian膮 czy 鈥瀢艂osami murzyna鈥 czy艣cimy z rdzy i brudu piast臋, jarzmo i zacisk. Ja dodatkowo odt艂u艣ci艂em wszystko benzyn膮 ekstrakcyjn膮. Sprawdzamy stan os艂on gumowych t艂oczka hamulcowego, je艣li s膮 sp臋kane albo przepuszczaj膮 p艂yn, nale偶y je wymieni膰 a to wi膮偶e si臋 z demonta偶em zacisku i jego regeneracj膮. Na tyle ile mo偶emy czy艣cimy br贸d spod os艂ony podwa偶aj膮c ja bardzo delikatnie p艂askim wkr臋takiem.

Gdy mamy wszystko wyczyszczone nale偶y cofn膮膰 t艂oczek. Ja mia艂em do dyspozycji przyrz膮d do cofanie t艂oczk贸w (do kupienia za ok 20z艂). Montujemy przyrz膮d w zacisku i kr臋cimy. Przy wciskaniu t艂oczka p艂yn hamulcowy cofa si臋 do zbiorniczka wi臋c nale偶y sprawdza膰 jego stan i w razie potrzeby odessa膰 strzykawk膮, uwa偶aj膮c, poniewa偶 p艂yn jest 偶r膮cy. Ja u偶y艂em tutaj innego patentu. Na odpowietrznik naci膮gn膮艂em w臋偶yk o 艣rednicy wewn臋trznej 6mm, drugi koniec przez otw贸r w nakr臋tce umie艣ci艂em w butelce z p艂ynem hamulcowym, p艂ynu powinno by膰 tyle 偶eby w臋偶yk by艂 zanurzony w p艂ynie. Butelk臋 umie艣ci艂em powy偶ej zacisku (wa偶ne!) odkr臋ci艂em o ok p贸艂 obrotu odpowietrznik i wciska艂em t艂oczek. P艂yn kt贸ry m贸g艂 by膰 w jaki艣 spos贸b zabrudzony nie cofa艂 si臋 dzi臋ki temu do zbiorniczka a zlatywa艂 do butelki. Odpowietrznik zakr臋camy momentem 10Nm.

7.jpg
7.jpg (252.36 KiB) Przegl膮dane 14016 razy


8.jpg
8.jpg (183.07 KiB) Przegl膮dane 14016 razy


Je艣li mamy ju偶 cofni臋ty t艂oczek sk艂adamy wszystko do kupy. Je艣li dysponujemy czujnikiem zegarowym mo偶emy sprawdzi膰 bicie boczne piasty i tarczy. Dla tarczy TIS podaje maksymalne dopuszczalne bicie 0,11mm. O tym jak to zrobi膰 jest sporo poradnik贸w i filmik贸w.

9.jpg
9.jpg (247.97 KiB) Przegl膮dane 14016 razy
Ostatnio edytowano 22 lip 2020, o 18:56 przez soltys_viara, 艂膮cznie edytowano 1 raz
soltys_viara
Klubowicz
 
Posty: 151
Do艂膮czy艂(a): 2 kwi 2019, o 06:33
Silnik: 1.4 Z14XEP

Re: Wymiana tarcz i klock贸w przednich ASTRA H Z14XEP 90KM

Postprzez soltys_viara » 22 lip 2020, o 18:40

Zak艂adamy now膮 tarcz臋 na piast臋 i przykr臋camy 艣rub臋 centruj膮c膮 momentem 7Nm. W zestawie z tarczami mia艂em nowe 艣ruby. Je艣li nasza tarcza ma strza艂ki kierunkowe zak艂adamy t膮 tarcz臋 na kt贸rej strza艂ka b臋dzie wskazywa膰 kierunek do jazdy na wprost. Moje tarcze oznacze艅 nie mia艂y wi臋c za艂o偶y艂em je tak jak poprzednie, montowane jeszcze w ASO, (chodzi mi tutaj o kierunek 鈥炁糴berek鈥, tarcze nie s膮 swoim lustrzanym odbiciem). Je艣li nie mamy tarcz powlekanych przed za艂o偶eniem tarczy musimy z niej usun膮膰 resztki smaru konserwuj膮cego i j膮 odt艂u艣ci膰. Je艣li chcieliby艣my sprawdzi膰 bicie boczne tarczy powlekanej to musimy najpierw zetrze膰 z niej warstw臋 farby ochronnej czyli po prostu zamontowa膰 wszystko, przejecha膰 si臋, zahamowa膰 raz i drugi 偶eby zetrze膰 farb臋.

Nast臋pnie przykr臋camy jarzmo do zwrotnicy momentem 100Nm. Na 艣ruby opcjonalnie mo偶emy na艂o偶y膰 klej do gwint贸w. Na powierzchnie prowadz膮ce klock贸w mo偶emy na艂o偶y膰 cienk膮 warstw臋 smaru. Ja u偶y艂em tutaj smaru ATE Plastilube.

10.jpg
10.jpg (185 KiB) Przegl膮dane 14016 razy


Montujemy nowe klocki do zacisku, zwracaj膮c uwag臋 na strza艂ki (strza艂ka na zamontowanym w zacisku klocku musi wskazywa膰 kierunek jazdy na wprost). Klocki kt贸re nie s膮 montowane w t艂oczku posiadaj膮 ta艣m臋 dwustronnie klej膮c膮 kt贸r膮 przed monta偶em nale偶y zerwa膰 i przyklei膰 klocek do zacisku.

11.jpg
11.jpg (180.77 KiB) Przegl膮dane 14016 razy


12.jpg
12.jpg (175.86 KiB) Przegl膮dane 14016 razy
soltys_viara
Klubowicz
 
Posty: 151
Do艂膮czy艂(a): 2 kwi 2019, o 06:33
Silnik: 1.4 Z14XEP

Re: Wymiana tarcz i klock贸w przednich ASTRA H Z14XEP 90KM

Postprzez soltys_viara » 22 lip 2020, o 18:43

Nak艂adamy zacisk na tarcz臋. Sprawdzamy gumowe os艂ony prowadnik贸w zacisku jak i same prowadniki, je艣li s膮 w kiepskim stanie wymieniamy je. Ja prowadniki oczy艣ci艂em, na艂o偶y艂em 艣wie偶y smar ATE Bremszylinder-paste. Prowadniki przykr臋camy momentem 28Nm, powinni艣my tak偶e na艂o偶y膰 na nieklej do gwint贸w. Wciskamy ochronne kapturki. Wciskamy przew贸d gi臋tki do uchwytu w zwrotnicy i zabezpieczamy blaszk膮.

Zak艂adamy spr臋偶yn臋. Je艣li wyst臋puje to montujemy czujnik zu偶ycia klock贸w. 艁apiemy ko艂o 艣rubami, opuszczamy auto i przykr臋camy ko艂o na krzy偶 momentem 110Nm. Przed wyjechaniem na drog臋 wciskamy kilkakrotnie peda艂 hamulca 偶eby klocki ustawi艂y si臋 wzgl臋dem tarczy. Sprawdzamy poziom p艂ynu w zbiorniczku i ewentualnie dolewamy do poziomu max. Przez okres docierania hamulc贸w czyli ok 200km unikamy gwa艂townego hamowania.

Dzi臋kuj臋 za uwag臋. ;)

13.jpg
13.jpg (166.64 KiB) Przegl膮dane 14016 razy
soltys_viara
Klubowicz
 
Posty: 151
Do艂膮czy艂(a): 2 kwi 2019, o 06:33
Silnik: 1.4 Z14XEP


Powr贸t do Manuale i literatura - czyli zr贸b to sam

Kto przegl膮da forum

U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten dzia艂: Brak zidentyfikowanych u偶ytkownik贸w i 7 go艣ci

stat4u