Opel Astra III


Przebieg licznik gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Brak oświetlenia w bagażniku

Moderatorzy: piotii, miranda

Re: Brak oświetlenia w bagażniku

Postprzez afo78 » 26 sty 2015, o 20:24

bolodom napisał(a):Nie, podświetlenie rejestracji jest sterowane przez sterownik. Otwierasz auto to się to podświetla, w bagazniku jest tylko mikrostyk od oświetlenia bagażnika. U mnie tez wyglądał super zamek, a w środku kabelek sam odleciał, strasznie słabo są mocowane, na 100% to ten kabelek. Boczny plastików nie musisz demontować, a co do kołków to mocniej pociągnij, są dosyć trwałe, najlepiej zacząć odrywać z któregoś boku.


Dzięki kolego dużo mi rozjaśniłeś z ty sterownikiem i demontażem a jednocześnie utwierdziłeś mnie, że jednak trzeba "bebeszyć" tą klapę :( .Zabiorę się do tego zapewne jak zrobi się trochę cieplej, bo denerwuje mnie ta ciemność w tym bagażniku i to że coś nie działa jak powinno:).Powiedz mi jeszcze czy wystarczy przylutować czy zastosowałeś jakąś inną wytrzymalszą metodę?
afo78
Nauka jazdy
 
Posty: 4
Dołączył(a): 23 sty 2015, o 18:01
Silnik: 1.4 Z14XEP

Re: Brak oświetlenia w bagażniku

Postprzez bolodom » 26 sty 2015, o 21:20

ja przylutowałem :)
bolodom
Kierowca
 
Posty: 13
Dołączył(a): 3 kwi 2014, o 14:44
Silnik: 1.6 Z16XEP

Re: Brak oświetlenia w bagażniku

Postprzez peemde » 12 sty 2016, o 21:49

Witam Szanownych Forumowiczów.

Panowie mam ten sam problem co autor tego wątku, a mianowicie brakuje mi oświetlenia w bagażniku.
Jak zawsze przed zrobieniem czegoś "nowego", czego do tej pory nie robiłem siadam i pytam wujka "G" jak się zabrać do zrobienia tego czegoś.
Tym razem nie było inaczej wyguglałem taki oto fajny przewodniczek: http://forum.opel24.com/topic/33627-brak-swiatla-a-bagazniku-astra-h-hatchback-5d/page-2 w którym to autor informuje, że w przypadku braku światła w bagażniku najprawdopodobniej przegnił PIN / SZPILKA w kostce łączącej wiązkę przewodów z gniazdem w centralnym zamku pokrywy bagażnika.
Fakt, iż ostatnio udało mi się naprawić domowy odkurzacz, gdyż jeden kabelek się odlutował, dodał mi pewności siebie i śmiało zabrałem się do działa.
Kolejno ściągałem plastiki/obudowy/osłony, aż dostałem się do wnętrza zamka i choć z zewnątrz nie wyglądał tragicznie to kostka łącząca wiązkę z gniazdem w centralu cała "zaśniedziała" / "utleniona" / "zardzewiała" (nie wiem jak dokładnie to określić, po prostu zielony nalot wypływał z czarnego plastiku. Miedź się chyba "utlenia" i robi się zielona ale nie będę się tu wymądrzał, gdyż to nie moja branża) Idziemy dalej,

Po odciągnięciu niebieskiego zabezpieczenia i odjęciu czarnej kostki okazało się, że jedna ze SZPILEK jest ukruszona. Jest to szpilka do której idzie niebiesko-czarny kabel z wiązki. W manualu do którego link podałem wyżej ta szpilka, która była u mnie złamana oznaczona została numerem 3, więc przyjmuję nomenklaturę z manuala, który zamieściłem i dalej będę się jej trzymał. Mówiąc inaczej, patrząc wprost na gniazdo (na górze mamy pokrywkę zamka którą da się odjąć, na dole mamy zatrzask, który zamyka i otwiera klapę bagażnika wchodząc w rygiel na dolnej belce).

Według tego manuala szpilka która zostałą pokazana jako ułamana jest tą samą szpilką która jest ułamana u mnie, więc w zupełności i bez większych namysłów zabrałem się do pracy tak jak było to napisane w manualu. Do pinu w środku zamka ( jest to drugi pin od gniazda, widoczny na samym dole wątku w środkowym zdjęciu ) przylutowałem kabelek, wypuściłem go na zewnątrz zamka i zlutowałem z niebiesko-czarnym kablem odjętym z kostki. Następnie podłączyłem kostkę i mym oczom ukazał się błysk lampki, która zaczęła działać.

-- Niestety to nie koniec historii, tu zaczyna się praktycznie właściwa treść dla mojego posta :) --

Byłem bardzo dumny i przystąpiłem do składania wszelkich zaślepek, plastików itp. Poszło sprawnie i szybko.

Niestety po złożeniu okazało się, że otwieranie szyb z pilota działa tylko częściowo tzn. dwie przednie się otwierają a tylne szyby ani drgną. Wcześniej przed tą naprawą na pewno działały 4 szyby które można było otwierać i zamykać z pilota poprzez dłuższe przytymanie przycisku zamykania lub otwierania auta.

Do tego centralny zamek z kluczyka (po włożeniu klucza w drzwi kierowcy i przekręceniu w pozycji zamknięte lub otwarte) nie działa. Działa tylko w odniesieniu do drzwi kierowcy, lecz pozostałe drzwi i klapa bagażnika nie reagują.

Po odcięciu nowego kabla łączącego środek zamka z wiązką światełko zgasło ale auto odzyskało opcję zamykania i otwierania szyb z pilota. Niestety centralny zamek z kluczyka tzn. po włożeniu kluczyka w zamek nie działa.

Dodam jeszcze, że gdy działało światło to po otwarciu pokrywy bagażnika / klapy podświetlenie rejestracji zostawało włączone, gdy zamykałem bagażnik podświetlenie tablicy rejestracyjnej z tyłu gasło, nie wiem czy to normalne i czy tak powinno być jednak zamieszczam tę informację, gdyż może się ona przydać do ustalenia źródła problemu.

Dodatkowo przyznam się, że cała operacja odbywała się na nie odłączonym akumulatorze. Dopiero, gdy pojawił się problem z wariującym centralnym z kluczyka i brakiem domykania szyb, zacząłem odłączać akumulator w celu resetu ustawień pojazdu.

Ogólnie robiłem reset i odłączałem klemę (-) od akumulatora na około 6-7 minut i to też nic nie pomogło. Centralny zamek z kluczyka nie działa, domykanie szyb działa dopiero po odcięciu kabla który przylutowałem do pinu w środku zamka.

Na chwilę obecną odłączyłem akumulator (klema -) na całą noc a zamek z klapy trafił do domu i analizuję które piny z gniazda na zewnątrz prowadzą ścieżkami do tych pinów w środku i układu sterującego otwieraniem i zamykaniem.

A ja zwracam się z ogromną prośbą o pomoc do Was jako fachowców.

Niestety zamieszczony na forum manual / tutorial / przewodnik nie sprawdził się u mnie zbyt dobrze. Dodam jeszcze, że Opel Astra którego posiadam wyposażony jest w tzn. moduł "komfortu", czyli to domykanie i otwieranie drzwi z pilota.

Czy ktoś może mi pomóc gdzie szukać przyczyn niedziałającego centralnego zamka z kluczyka i pomóc w naprawieniu usterki niedziałającego światła w bagażniku?

Z góry dziękuję za pomoc i proszę o wyrozumiałość przez moderatorów dla nowego użytkownika forum.

Wszystkiego dobrego !

Pozdrawiam.
peemde
Nauka jazdy
 
Posty: 7
Dołączył(a): 11 sty 2016, o 19:27
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTJ

Re: Brak oświetlenia w bagażniku

Postprzez energykrk » 23 sty 2018, o 15:37

Witam użytkowników. Korzystałem tutaj z tego wątku by wyeliminować brak oświetlenia. Dobre naprowadzenie na problem ale po wlutowaniu do tego pinu w środku zamka przestał działać zamek klapy.. Więc nie tędy droga i ja wlutowałem ten przewód (od czarno-niebieskiego ) do pinu od włącznika, zaznaczone na czerwono kółkiem na zdjęciu. U mnie rozwiązało to problem. (zdjęcie poglądowe zapożyczone od innego użytkownika
poglądowe1.jpg
poglądowe1.jpg (120.46 KiB) Przeglądane 7945 razy
energykrk
Nauka jazdy
 
Posty: 1
Dołączył(a): 23 sty 2018, o 15:25
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTH

Poprzednia strona

Powrót do Karoseria, wnętrze, elektryka nadwozia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 70 gości

cron
stat4u