Opel Astra III


Przebieg licznik gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Problem z oświetleniem bagażnika, centralnym z kluczyka

Moderatorzy: piotii, miranda

Problem z oświetleniem bagażnika, centralnym z kluczyka

Postprzez peemde » 13 sty 2016, o 12:16

Witam Szanownych Forumowiczów.

Panowie mam problem, który został co prawda rozwiązany, ale kiedy ten problem znika pojawiają się dwa inne, a mianowicie brakuje mi oświetlenia w bagażniku. Żarówka sprawdzona pod akumulatorem działa i świeci.

Więc wyguglałem taki oto fajny przewodniczek: Przewodnik naprawy pękniętego PINU w zamku pokrywy bagażnika

w którym to autor informuje, że w przypadku braku światła w bagażniku najprawdopodobniej przegnił PIN w kostce łączącej wiązkę przewodów z gniazdem w centralnym zamku pokrywy bagażnika.

Po zapoznaniu się z informacjami zawartymi w przewodniku śmiało zabrałem się do działa.
Ściągnąłem plastiki tylnej klapy, aż dostałem się do wnętrza zamka i choć z zewnątrz nie wyglądał tragicznie to kostka łącząca wiązkę z gniazdem w zamku była cała utleniona i wyglądała podobnie do tej (zdjęcie z przewodnika naprawy):

Obrazek

Po odjęciu czarnej kostki okazało się, że jedena szpilka jest ukruszony. Jest to szpilka do której idzie niebiesko-czarny kabel z wiązki. W manualu do którego link podałem wyżej ta szpilka, która była u mnie złamana oznaczona została numerem 3, więc przyjmuję nomenklaturę z manuala, który zamieściłem i dalej będę się jej trzymał. Mówiąc inaczej, patrząc wprost na gniazdo (na górze mamy pokrywkę zamka którą da się odjąć, na dole mamy zatrzask, który zamyka i otwiera klapę bagażnika wchodząc w rygiel na dolnej belce bagażnika).

Obrazek

Według tego manuala szpilka która zostałą pokazana jako ułamana jest tą samą szpilką która jest ułamana u mnie, więc w zupełności i bez większych namysłów zabrałem się do pracy tak jak było to opisane w manualu. Do wystającego PINU w śrdku zamka dolutowałem kabelek, który wyciągnąłem na zewnątrz w pobliżu kostki.

Kabelek został dolutowany do PINU który jest widoczny na tym zdjęciu na którym jest zaciśnięta żabka / wsuwka (jak zwał tak zwał) z czarnym kablem.

Obrazek

Przylutowałem kabelek, wypuściłem go na zewnątrz zamka i zlutowałem z niebiesko-czarnym kablem odjętym z kostki. Następnie podłączyłem kostkę i mym oczom ukazał się błysk lampki, która zaczęła działać. To jednak nie koniec!

Oświetlenie w bagażniku zaczeło działać, jednak równocześnie zaczęło działa oświetlenie tylnej tablicy rejestracyjnej. To znaczy kiedy otwieram klapę bagażnika zapala się podświetlenie rejestracji kiedy zamykam klapę bagażnika światło od rejestacji gaśnie. Oczywiście podczas otwierania auta z centralnego zamka radiowo podświetlenie tablicy świeci tak jak podświetlenie deski rozdzielczej i światełko środkowe przy lusterku.

Byłem bardzo dumny i przystąpiłem do składania wszelkich zaślepek, plastików itp. Poszło sprawnie i szybko.

Niestety po złożeniu okazało się, że otwieranie szyb z pilota działa tylko częściowo tzn. dwie przednie się otwierają a tylne szyby ani drgną. Wcześniej przed tą naprawą na pewno działały 4 szyby, które można było otwierać i zamykać z pilota poprzez dłuższe przytymanie przycisku zamykania lub otwierania auta.

Do tego centralny zamek z kluczyka (po włożeniu klucza w drzwi kierowcy i przekręceniu w pozycji zamknięte lub otwarte) nie działa. Działa tylko w odniesieniu do drzwi kierowcy, lecz pozostałe drzwi i klapa bagażnika nie reagują na kluczyk.

Po odcięciu przylutowanego kabla łączącego środek zamka z wiązką, światełko w bagażniku zgasło ale auto odzyskało opcję zamykania i otwierania szyb z pilota. Znowu działają 4 szyby które się otwierają i zamykają z pilota. Niestety centralny zamek z kluczyka nie działa tzn. po włożeniu kluczyka w drzwi kierowcy działa on tylko do tych drzwi a pozostałem 3 drzwi i klapa pokrywy bagażnika nie reaguje na zamknięcie i otwarcie.

Pamiętam, że przed lutowaniem tego zamka wszystko działało OK i szyby i centralny z kluczyka jak i z pilota.

Dodam jeszcze, że gdy dolutowałem kabelek i działało światło w bagażniku to po otwarciu klapy bagażnika podświetlenie rejestracji zostawało włączone, gdy zamykałem bagażnik podświetlenie tablicy rejestracyjnej z tyłu gasło, nie wiem czy to normalne i czy tak powinno być jednak zamieszczam tę informację, gdyż może się ona przydać do ustalenia źródła problemu.

Mnie osobiście wydaje się, że podświetlenie tablicy rejestracyjnej nie działało w odniesieniu do stanu pokrywy bagażnika.

Dodatkowo przyznam się, że cała operacja odbywała się na nie odłączonym akumulatorze. Dopiero, gdy pojawił się problem z wariującym centralnym z kluczyka i brakiem domykania szyb, zacząłem odłączać akumulator w celu resetu ustawień pojazdu.

Ogólnie robiłem reset i odłączałem klemę - minus od akumulatora na około 6-7 minut i to też nic nie pomogło. Centralny zamek z kluczyka nie działa, domykanie szyb działa dopiero po odcięciu kabla który przylutowałem do pinu w środku zamka.

Na chwilę obecną odłączyłem akumulator (klema -) na całą noc a zamek z klapy trafił do domu i analizuję które piny z gniazda na zewnątrz prowadzą ścieżkami do tych pinów w środku i układu sterującego otwieraniem i zamykaniem.

A ja zwracam się z ogromną prośbą o pomoc do Was jako fachowców. O pomoc w ustaleniu źródła dlaczego nie działa centralny zamek z kluczyka. Dodam, że centralny z pilota wbudowanego w kluczyk działa bez problemu i zamyka i otwiera auto bez problemu. Działa także domykanie i otwieranie szyb jak nowy kabel jest przecięty.

Proszę o pomoc w informacji gdzie w środku zamka jest odpowiednik ułamanego PINu 3 i gdzie mam przylutować kabelek który na wiązce idącej do zamka jest koloru czarno-niebieskiego. Do PINU pokazanego na powyższym rysunku powoduje wariacje komputera.

Kolejne pytanie to jak ustalić źródło problemu z centralnym zamkiem z kluczyka?

Czy ktoś może mi pomóc i powiedzieć gdzie szukać przyczyn niedziałającego centralnego zamka z kluczyka i pomóc w naprawieniu usterki niedziałającego światła w bagażniku ?

Z góry dziękuję za pomoc i proszę o wyrozumiałość przez moderatorów dla nowego użytkownika forum.

Wszystkiego dobrego !

Pozdrawiam.
peemde
Nauka jazdy
 
Posty: 7
Dołączył(a): 11 sty 2016, o 19:27
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTJ

Re: Problem z oświetleniem bagażnika, centralnym z kluczyka

Postprzez peemde » 20 sty 2016, o 17:55

Super ! Udało się uporać z problemem. Wszystko tak jak jest podane w powyższym tutorialu działa bardzo dobrze. Złamany PIN zastąpiłem kabelkiem który dolutowałem do wystawjącego PINU w zamku pokrywy bagażnika. Teraz wszystko działa jak należy. Światełko w bagażniku świeci jak otwieram klapę i świeci tablica rejestracyjna. Widocznie tak musi być. Centralny zamek z pilota działa idalnie i otwieranie i zamykanie szyb z pilota zaczęło działać po odłączeniu akumulatora na całą noc. Po podłączeniu działay tylko 3 szyby ale po kilkuminutowej przejażdżce auto wróciło do swojej sprawności i wszystko działa. Szyby otwierane i zamykane z pilota działają wyśmienicie. Nie działa mi tylko centralny zamek z kluczyka. Otwiera i zamyka on tylko drzwi kierowcy a reszta nie reaguje na kluczyk w bembenku zamka. Ale wyczytałem na "Elektrodzie", że poluzowało się ciengienko w drzwiach kierowcy które odpowiada za przekazywanie sygnału do centralnego. W lato jak będzie cieplej rozbebeszę drzwi kierowcy i postaram się to naprawić. Póki co centralny z pilota działa idealnie, wrzuciłem nową baterię do pilota w kluczyku i powinno do lata przelatać :)

Pozdrawiam Wszystkich forumowiczów ;-)
peemde
Nauka jazdy
 
Posty: 7
Dołączył(a): 11 sty 2016, o 19:27
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTJ

Re: Problem z oświetleniem bagażnika, centralnym z kluczyka

Postprzez umek19 » 20 sty 2016, o 23:51

moim zdaniem zamykanie i otwieranie drzwi z kluczyka we wszystkich astrach działa tylko na drzwi kierowcy "ten typ tak ma", po otworzeniu drzwi kierowcy reszta się dopiero sama otworzy gorzej jest zamknąć ale się da, podświetlenie tablicy działa też na otworzenie bagażnika tak ma być. Zamykanie szyb z pilota będzie działać jak je zaprogramujesz
Białystok. Czasem jest tak, że to, co się liczy, nie da się policzyć, a to, co daje się policzyć – nie liczy się.
Avatar użytkownika
umek19
Weteran
 
Posty: 531
Dołączył(a): 22 gru 2015, o 02:18
Lokalizacja: Białystok
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTH

Re: Problem z oświetleniem bagażnika, centralnym z kluczyka

Postprzez peemde » 21 sty 2016, o 13:53

Na pewno nie ma czegoś takiego jak działanie centralnego zamka tylko w odniesieniu do drzwi kierowcy. To "Janusze" pościągali stare Astry z zagramanic i oszukują samych siebie, że ich centralny działa tylko w odniesieniu do drzwi kierowcy. To jest totalna BZDURA i HEREZJA. Proszę mi tu nie głosić herezji. Nie ma czegoś takiego jak centralny zamek który działa tylko do jednych drzwi. A jak tak jest to znaczy, że coś jest uszkodzone w samochodzie i należy zadać sobie trud, aby to naprawić.

U mnie zaraz po zakupie był centralny zamek zarówno w kluczyku jak i w pilocie. Oczywiście pisząc w pilocie chodzi mi o pilot wbudowany w kluczyk. A kluczyk to kluczyk czyli wsadzany w bębenek zamka w drzwiach kierowcy i otwierany. Wówczas działał mi centralny zamek z pilota jak i kluczyka. Tak samo z otwieraniem 4 szyb automatycznych i ich zamykaniem. Działały po przekręceniu kluczyka w bębenku zamka i dłuższym jego przytrzymaniu. Tak samo było ze wszystkimi drzwiami. Zamykając drzwi kierowcy kluczykiem w drzwiach kierowcy zamykały się także pozostałe drzwi i klapa bagażnika i klapka wlewu paliwa.Analogicznie otwierają drzwi kierowcy otwierały się pozostałe zamki.

To było w mojej AH III 2009 Sport, która jest wyposażona w moduł komfortu. Jeśli czyjeś auto ma centralny zamek to logicznym wydaje się, że skoro bembenek zamka znajduje się tylko w drzwiach kierowcy to pozostałe drzwi muszą reagować na drzwi kierowcy, czyli zamek "master" i słuchać jego poleceń.


Na "Elektrodzie" znalazłem informację, iż prawdopodobnie poluzowało się jakieś "ciengienko" które przekazuje stan zmka master do centralki nadzorującej stan pozostałych zamków. Nie pozostaje nic innego jak rozebrać drzwi kierowcy, zdjąć boczek i zajrzeć do tego zamka co tam mu dolega. Do tego na pewno sprawdzę wiązkę z przewodami w drzwiach kierowcy i sprawdzę PIN'y w kostkach i gniazdach tych drzwi bo wiązki i kostki w Astrze H to jakaś porażka. Strasznie się utleniają i psujo sie :D

Jak nie zrobię tego samemu to oddam do jakiegoś magika.

Gdyby ktoś z forumowiczów wiedział jak to naprawić to fajnie by było, gdyby się tą wiedzą podzielił.

Gdyby ktoś potrzebował pomocy w naprawieniu światełka w bagażniku to w powyższym przewodniu ma wszelkie informacje zamieszczone do tego celu.

Dodam tylko, że zamek klapy bagażnika w kostce ma 3 PINy, natomiast w środku są tylko 2 wystające i następne 2 wystające. Pomierzyłem miernikiem ścieżki i wychodzi, że dwa PINy z kostki są na jednej ścieżce i trzeci pozostały jest na drugiej ścieżce. Może mało to zrozumiałe ale postaram się to zobrazować.


1|2|3|
1|2,3|
1|2,3|

Może ktoś zrozumie :)

W wolnej chwili postaram się wrzucić zdjęcie środka zamka i opisać które PINY są na której ścieżce.

W przypadku podłączenia trzeciego PINu w niewłaściwe miejsce światełko w bagażniku i oświetlenie rejestracji będzie świeciło ciągle nawet po zamknięciu pokrywy bagażnika. Nic innego się nie stanie :)

UWAGA!!! Przy kombinowaniu z lutowaniem PINÓW w zamku i podłączaniem na krótko, koniecznie odłączajmy Akumulator. (Wystarczy odpiąć klemę ujemną - ).
To jest profilaktyka po to, aby nasz komputer nie zariował.

Pozdrawiam Serdecznie,
peemde.
peemde
Nauka jazdy
 
Posty: 7
Dołączył(a): 11 sty 2016, o 19:27
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTJ

Re: Problem z oświetleniem bagażnika, centralnym z kluczyka

Postprzez umek19 » 21 sty 2016, o 19:07

TEN TYP TAK MA
a właśnie instrukcja obsługi mowi jasno str 28,że:
Usterka nadajnika zdalnego
sterowania
Odblokowywanie
Obróciæ kluczyk w drzwiach kierowcy
w kierunku przodu samochodu, nastêpnie
obróciæ go do po³o¿enia pionowego i wyj¹æ
z zamka. Otwarcie drzwi kierowcy powoduje
odblokowanie wszystkich zamków.

Blokowanie
Otworzyæ drzwi pasa¿era, zamkn¹æ drzwi
kierowcy i nacisn¹æ przycisk centralnego
zamka m na konsoli œrodkowej. Centralny
zamek zablokuje wszystkie drzwi. Zamkn¹æ
drzwi pasa¿era.

wyjaśnienie otwieramy drzwi kierowcy kluczykiem( nie pilotem) i otwierają się tylko drzwi kierowcy w momencie otworzenia fizycznego drzwi kierowcy reszta zamków się otwiera, z drzwi kierowcy(zamek nie pilot) nie da się zamknąć wszystkich zamków. Nic tam nie naprawisz

"To jest totalna BZDURA i HEREZJA. Proszę mi tu nie głosić herezji. Nie ma czegoś takiego jak centralny zamek który działa tylko do jednych drzwi." --- a jeśli zaprogramuje a jest to możliwe , żeby pierwsze naciśnięcie pilta otwierało tylko drzwi kierowccy a drugie cały samochód???? po co tyle narwów
Białystok. Czasem jest tak, że to, co się liczy, nie da się policzyć, a to, co daje się policzyć – nie liczy się.
Avatar użytkownika
umek19
Weteran
 
Posty: 531
Dołączył(a): 22 gru 2015, o 02:18
Lokalizacja: Białystok
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTH

Re: Problem z oświetleniem bagażnika, centralnym z kluczyka

Postprzez peemde » 27 sty 2016, o 16:39

Mi normalnie po zakupie działało otwieranie i zamykanie całego samochodu z włożenia fizycznego kluczyka w bębenek zamka w drzwiach kierowcy. Do tego po obruceniu kluczyka w pozycji zamykania i otwierania auta działało mi otwieranie i zamykanie 4 szyb automatycznie z kluczyka w bębenku. Być może to przez "moduł komfortu" w który jest wyposażony mój egzemplarz pojazdu. Być może bez tego modułu nie ma tych opcji. Tego akurat nie wiem.

Wiem tylko, że instrukcja i ta książka "Sam naprawiam" to się nadają do centralnego do rozpałki albo do podtarcia sobie tynku. Była tam informacja, że do świateł miniajania idzie żarówka H1 a do drogowych H7 :D Chyba na odwrót w starszych światłach przed liftem a po lifcie idą na przód dwie żarówki H7 i tyle w temacie. Sorry za OFF TOP.

Pozdrawiam Serdecznie
peemde
Nauka jazdy
 
Posty: 7
Dołączył(a): 11 sty 2016, o 19:27
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTJ


Powrót do Karoseria, wnętrze, elektryka nadwozia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

stat4u