Opel Astra III


Przebieg licznik gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Światła do jazdy dziennej a wątek prawny!

Moderatorzy: piotii, miranda

Światła do jazdy dziennej a wątek prawny!

Postprzez maroi1919 » 16 sty 2013, o 22:16

Witam.
Kolejny raz pojawiam się na forum i mam nadzieje że, usyskam od was odpowiedź na problem z którym sie spotkałem.
Mianowicie idąc z duchem czasu zakupiłem lampy diodowe ( okrągłe ) do jazdy dziennej i chcąc je ladnie wkomponować w zderzak chciałem je zamontować w miejscu halogenów.
Udałem się wiec do znajomego elektryka w celu ich zamontowania. I tutaj otrzymałem od niego odpowiedz " montując światła do jazdy dziennej w miejscu halogenów jestem narażony na zabranie dowodu oraz mandat karny w razie kontroli policyjnej" I tutaj pojawia sie pytanie do was forumowicze, w przepisach o ruchu drogowym jest wzmianka o wytłoczeniu homologacji na lampie oraz usytuowania lamp w odpowiednich wysokościach nad ziemia, odległości miedzy lampami oraz obrysu auta. Ale nigdzie nie ma wzmianki o umieszczaniu lamp w miejscach halogenów.
Proszę o Wasze zdanie na ten temat oparte jakimś art. i czy moze spotkaliście się już z taka sytuacją i w życiu codziennym ?

Pozdrawiam maroi1919
Ostatnio edytowano 2 lut 2013, o 13:40 przez andy17d, łącznie edytowano 1 raz
Powód: Ortografia!
maroi1919
Nauka jazdy
 
Posty: 8
Dołączył(a): 9 gru 2012, o 21:17
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTR

Re: Światła do jazdy dziennej a wątek prawny!

Postprzez radint » 17 sty 2013, o 13:21

Szczerze mam zamontowane ledy z homologacją zaraz obok halogenów, bo nie chciałem z nich rezygnować, czyli jak patrzysz od przodu mam 2 okrągłe światła, jeżdżę tak od kwietnia i nikt się nie przyczepił, policja również, myślę, że przegląd przejdzie bez problemu, bo są zamontowane zgodnie z podanymi wymiarami choćby w internecie. Zapewne już czytałeś jakie to moją być, więc nie ma sensu ich tu zamieszczać;)
radint
Starszy klubowicz
 
Posty: 390
Dołączył(a): 2 sie 2012, o 16:41
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTJ

Re: Światła do jazdy dziennej a wątek prawny!

Postprzez maroi1919 » 17 sty 2013, o 21:09

Twoja sytuacja Radint różni się od mojej bo ja chciałem ledy umieścić w miejsce halogenów. Dzisiaj po krótkiej rozmowie ze znajomym policjantem uzyskałem odpowiedz której nie poparł żadnymi realnymi argumentami a mianowicie " jesli trafisz na bardzo zasadniczego, to może Ci zabrac dowód ponieważ ledy w miejscu halogenów nie były montowane przez autoryzowany serwis OPLA" I tutaj pojawia sie pytanie czy któryś z forumowiczów słyszał o art. który zabrania montowania świateł do jazdy dziennej w miejscu halogenów ?
maroi1919
Nauka jazdy
 
Posty: 8
Dołączył(a): 9 gru 2012, o 21:17
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTR

Re: Światła do jazdy dziennej a wątek prawny!

Postprzez radint » 17 sty 2013, o 22:17

W sumie możesz mieć rację, choć co w sytuacji kiedy Twoje auto nie ma na wyposażeniu halogenów i chcesz zagospodarować to miejsce, a wzmianka odnośnie "nie były montowane przez autoryzowany serwis OPLA" (głupie pytanie z mojej strony" może chodzić o te co chcesz umieści powiedzmy, czy nigdy coś takiego nie było robione. Tutaj jest adres do ledów przeznaczonych do naszej Astry "autoryzowanych;)" choć cena zaporowa:P http://opel.dixi-car.pl/swiatla-do-jazdy-dziennej.htm . Dziwne to troszkę wszystko:/
radint
Starszy klubowicz
 
Posty: 390
Dołączył(a): 2 sie 2012, o 16:41
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTJ

Re: Światła do jazdy dziennej a wątek prawny!

Postprzez maroi1919 » 17 sty 2013, o 23:45

Link, który mi podałeś okej ale cena kosmiczna. Obserwuje sytuacje w sieci gdzie pełno jest relacji montowania ledów okrągłych w miejsca halogenów ... Więc skąd wzieła sie historia o możliwości zabrania dowodu i mandat karny ... Tracę siły i wiarę jak widzę niejasności w kodeksie ...
maroi1919
Nauka jazdy
 
Posty: 8
Dołączył(a): 9 gru 2012, o 21:17
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTR

Re: Światła do jazdy dziennej a wątek prawny!

Postprzez andy17d » 2 lut 2013, o 13:50

Oglądam od czasu do czasu drogówkę i tam nieraz bywają wątki, w których policja faktycznie czepia się świateł z różnych powodów np. że to nie wersja europejska, że przyciemnione itp. Jednak są to sytuacje, w których od razu widać, że "coś tam jest inaczej niż powinno być".
Myślę, że te ledy, które proponował radint też mogły by zwrócić uwagę drogówki ale tutaj jest homologacja.

Co do samego przepisu, to myślę, że nie ma tak szczegółowego artykułu. Bardziej szukałbym czegoś o zmianach konstrukcyjnych, których nie przewidział producent, czyli powodujących utratę homologacji.
Avatar użytkownika
andy17d
Moderator
 
Posty: 320
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 09:56
Lokalizacja: PO
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTL

Re: Światła do jazdy dziennej a wątek prawny!

Postprzez Tom Hagen » 2 lut 2013, o 15:41

andy17d napisał(a):Bardziej szukałbym czegoś o zmianach konstrukcyjnych, których nie przewidział producent, czyli powodujących utratę homologacji.

I to jest właśnie to czego może się czepić upierdliwy i bardzo zasadniczy pan w niebieskim mundurze. Oświetlenie, z którym nie był homologowany cały pojazd. Tak czy inaczej kolega w swojej Astrze zrezygnował z halogenów i założył w ich miejsce DRL'ki. Lata tak już od roku i nie miał do tej pory żadnych problemów z tym związanych.
Obrazek
Avatar użytkownika
Tom Hagen
Klubowicz
 
Posty: 189
Dołączył(a): 29 sty 2012, o 19:19
Lokalizacja: ZGY!
Silnik: 2.0T Z20LEL

Re: Światła do jazdy dziennej a wątek prawny!

Postprzez maroi1919 » 2 lut 2013, o 20:51

Czyli upierając sie przy "oświetleniu z którym nie był homologowany caly pojazd" moża odnieść się również do innych modeli świateł dziennych zamontowanych nie tylko w miejscu halogenów ale również innych częściach zderzaka ?
maroi1919
Nauka jazdy
 
Posty: 8
Dołączył(a): 9 gru 2012, o 21:17
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTR

Re: Światła do jazdy dziennej a wątek prawny!

Postprzez Tom Hagen » 2 lut 2013, o 21:22

Moim zdaniem tak, a przynajmniej tak wygląda to zgodnie z przepisami. Jednak jak wszyscy wiemy aut z dołożonymi światłami dziennymi jeździ po naszych drogach bardzo dużo. Jeśli mają homologację i są prawidłowo zamontowane, to przynajmniej w tej kwestii jesteś zgodny z prawem. Myślę, że musiałbyś mieć wyjątkowego pecha żeby trafić na jakiegoś upierdliwego policjanta lub diagnostę, który się do nich przyczepi.
Obrazek
Avatar użytkownika
Tom Hagen
Klubowicz
 
Posty: 189
Dołączył(a): 29 sty 2012, o 19:19
Lokalizacja: ZGY!
Silnik: 2.0T Z20LEL

Re: Światła do jazdy dziennej a wątek prawny!

Postprzez canoe » 20 lut 2013, o 08:38

radint napisał(a):Szczerze mam zamontowane ledy z homologacją zaraz obok halogenów, bo nie chciałem z nich rezygnować, czyli jak patrzysz od przodu mam 2 okrągłe światła, jeżdżę tak od kwietnia i nikt się nie przyczepił, policja również, myślę, że przegląd przejdzie bez problemu, bo są zamontowane zgodnie z podanymi wymiarami choćby w internecie. Zapewne już czytałeś jakie to moją być, więc nie ma sensu ich tu zamieszczać;)


Możesz podesłać fotkę jak to wygląda. ja będę robił w ten sposób. Tyle że dzienne i drogowe. Ja mam wersje bez halogenów - pełne kratki. Ale kupiłem kratki z otworem na mgielne. W tym otworze zamontuję LEDy, a obok zrobię drugi na drogowe- długie. W nocy dużo jeżdżę i dodatkowa para szperaczy się przydaje - zwłaszcza na prawe pobocze. Mgielne wg mnie nieużyteczne w tej części Europy - raptem kilka dni w roku kiedy można ich legalnie używać.

Jak mocowałeś LEDy do kratki czy do zderzaka - czy innego miejsca. Nie wiem czy mocowanie dwóch świateł do kratki nie jest za bardzo obciążające - ona jest na zatrzaski mocowana w zderzaku.Tzn. LEDy nie są ciężkie - kupiłem NSSC 510HP. Nieraz można takie kratki kupić pełne idealne do malowania w kolorze nadwozia.
Tutaj to dobrze wygląda
Obrazek

Tutaj pełne bez kratki, ale ja kupiłem ze szrotu z kratką
Obrazek
Astra H kombi, ale silnik A16XER
*na swiecie sa dwa rodzaje milosci: za darmo i za pieniadze, z tym ze juz dawno zauwazono, ze ta za darmo wychodzi znacznie drozej*
Avatar użytkownika
canoe
Nauka jazdy
 
Posty: 9
Dołączył(a): 20 lut 2013, o 08:07
Silnik: 1.6 Z16XER

Następna strona

Powrót do Karoseria, wnętrze, elektryka nadwozia

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 38 gości

stat4u