Opel Astra III


Przebieg licznik gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Zapach grzyba i parujące szyby na klimie

Moderator: piotii

Zapach grzyba i parujące szyby na klimie

Postprzez katdom » 19 lis 2019, o 09:42

Cześć,

Jak w temacie mam dość spory problem z klimatyzacją manualną.
Jak włączę klimatyzację, to jest dość mocny zapach grzyba. Ostatni serwis klimy był robiony z pół roku temu, ale i tak nic nie pomogło. Było robione ozonowanie, wymieniony filtr kabinowy (który zmieniłem ponownie z miesiąc temu, był suchy i czysty), tak samo używałem preparaty typu "granat" (crc i valeo), które pomogły na chwilę. Zasadniczo zapach preparatu po prostu był mocniejszy od zapachu grzyba. Przy wymianie filtra kabinowego użyłem jeszcze pianki do odgrzybiania niestety tak samo brak efektu.
Zapach czuć tylko ok 20sek po włączeniu klimy. Jeżeli klimatyzacji w ogóle nie włączam tylko jadę na samym nawiewie, to nic nie czuć.
Dodam też, że jak jeżdżę na nawiewie ustawionym na szybę, to na samym dole w miejscach gdzie leci powietrze szyba jest delikatnie zaparowana.
Ktoś ma jakiś pomysł? Podejrzewam, że będzie do wymiany parownik albo skraplacz (lub co gorsza to i to) ale nie chcę na ślepo ładować kasy.
katdom
Kierowca
 
Posty: 15
Dołączył(a): 10 maja 2019, o 09:08
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTJ

Re: Zapach grzyba i parujące szyby na klimie

Postprzez topiq » 19 lis 2019, o 10:27

Walenie pianki w nawiew nic Ci nie da. Kupujesz porządny preparat do odgrzybiania, płyn nie pianka. Demontujesz filtr kabinowy i jedziesz końcówką po nagrzewnicy. Tak żeby przeleciało aż do parownika. Można sobie później pomóc włączeniem wentylatora, żeby wepchnął ten płyn dalej. Ja działałem Wurthem z taką końcówką na wężyku. Lusterko albo kamerka do pomocy i jedziesz z koksem po całej powierzchni dość dokładnie. Pośmierdzi jakiś czas, ale grzybek znika. Później to już od Ciebie zależy dbanie o klimę. Zasada jest prosta. Po używaniu klimy zanim zgasisz silnik trzeba ją osuszyć. Inaczej grzybek wróci. Zacząłem się stosować do tej zasady i mam spokój. Czy to było lato to i tak włączałem ogrzewanie na max. i suszyłem chwilkę na 7 stopniu wentylatora. Po tym zabiegu rano nie miałem już przykrego zapachu. Dodatkowo mi w warsztacie przy naprawie wycieku jeszcze zrobili ozonowanie, po którym zapach dziwny utrzymywał się ze 2 tygodnie.
Avatar użytkownika
topiq
Starszy klubowicz
 
Posty: 464
Dołączył(a): 30 lip 2018, o 22:38
Lokalizacja: Puławy
Silnik: 1.8 Z18XE

Re: Zapach grzyba i parujące szyby na klimie

Postprzez Patrykus » 19 lis 2019, o 11:14

oprócz całej procedury odgrzybiania sprawdziłbym ile syfu jest na podszybiu w rogach pod czarnym plastikiem, kiedyś robiłem cuda z odgrzybianiem itd..., zawsze było czuć po wyłączeniu klimy nieprzyjemny zapach, po wyczyszczeniu podszybia (a było tego kilka garści) wszystko ustąpiło
Patrykus
Weteran
 
Posty: 522
Dołączył(a): 14 wrz 2016, o 13:23
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTR

Re: Zapach grzyba i parujące szyby na klimie

Postprzez topiq » 19 lis 2019, o 11:29

Słuszna uwaga. U mnie jest czysto więc nie zwróciłem na to uwagi. Gnijące liście swój smrodek też robią. Przed wymianą filtra na nowy odkurzam też wnękę długą płaską końcówką jak do kaloryferów po wyjęciu starego filtra. Jakość filtra też ma znaczenie. Sam się przekonałem, że nie warto kupować najtanszego z alledrogo, tylko warto zainwestować w markowy. Co z tego że tani węglowy, jak każdy smród przepuszcza?
Avatar użytkownika
topiq
Starszy klubowicz
 
Posty: 464
Dołączył(a): 30 lip 2018, o 22:38
Lokalizacja: Puławy
Silnik: 1.8 Z18XE

Re: Zapach grzyba i parujące szyby na klimie

Postprzez soltys_viara » 21 lis 2019, o 21:28

katdom napisał(a):Cześć,

Zapach czuć tylko ok 20sek po włączeniu klimy. Jeżeli klimatyzacji w ogóle nie włączam tylko jadę na samym nawiewie, to nic nie czuć.

miałem podobnie, przez chwilę po włączeniu klimy było czuć stęchłym powietrzem z nawiewów, wykonałem zabieg taki jak opisał topiq, z tym że najpierw sprawdziłem odpływ klimatyzacji. Później wyczyściłem z syfu i tez użyłem wurtha, spryskałem, zamknąłem obudowę filtra i włączyłem nawiew na 1, po 20 min zabieg powtórzyłem, Jedna puszka starcza akurat na dwa takie zabiegi.
soltys_viara
Klubowicz
 
Posty: 151
Dołączył(a): 2 kwi 2019, o 06:33
Silnik: 1.4 Z14XEP


Powrót do Klimatyzacja i ogrzewanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

stat4u