Opel Astra III


Przebieg licznik gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Jak sprawdzić klimatyzację w zimie

Moderator: piotii

Jak sprawdzić klimatyzację w zimie

Postprzez pdasilva » 13 lut 2013, o 20:39

Witam kolegów.
Chciałbym się dowiedzieć czy można w jakiś sposób sprawdzić klimę w takich temperaturach jakie mamy (0- -10st.).Astra H 1.7cdti 2004. Ponieważ kupiłem samochód w grudniu i do końca nie wiem jak to w astrach jest.Kontrolka niby się zapala ale nie ma żadnej reakcji typu spadek obrotów czy napięcia (sprawdzałem w test mode).Mam jeszcze drugi samochód i tam nawet w takich temp. czuć, że sprężarka się załącza (właśnie po spadku obrotów, oczywiście nieznacznych).Za wszelkie podpowiedzi z góry dziekuję.
pdasilva
Kierowca
 
Posty: 22
Dołączył(a): 27 gru 2012, o 20:09
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTH

Re: Jak sprawdzić klimatyzację w zimie

Postprzez radint » 14 lut 2013, o 00:32

Nie ma opcji żeby się załączyła przy takich temp, u mnie rusza coś powyżej 0, koło 5 na dworze jak dobrze pamiętam, w każdym razie mam cały czas załączona żeby szybki nie parowały mimo tego, że sprężarka nie działa zdaje to egzamin, ale do sedna, jak się tak ociepliło na kilka dni to się załączyła, jak pisałem wcześniej chyba było 2-5 stopni na dworze. Widać po sprzęgiełku od klimy kiedy działa kiedy nie, w moim motorze nie ma spadku obrotów.
radint
Starszy klubowicz
 
Posty: 390
Dołączył(a): 2 sie 2012, o 16:41
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTJ

Re: Jak sprawdzić klimatyzację w zimie

Postprzez pdasilva » 15 lut 2013, o 23:45

Szybko i konkretnie, dzięki.Sprawdzę sprzęgło jak nam dzadzą powyrzej 5 C, bo jest na widoku.Na wiosnę i tak "klimaserwis",nabiją i zobaczymy.Zostaje jeszcze (prawdopodobnie) łożysko na kole pasowym sprężarki,ponieważ po rozruchu (tylko zimny motor) słychać metaliczne tarcie.Po kilku minutach dzwięk zanika.
pdasilva
Kierowca
 
Posty: 22
Dołączył(a): 27 gru 2012, o 20:09
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTH

Re: Jak sprawdzić klimatyzację w zimie

Postprzez radint » 16 lut 2013, o 11:19

A to metaliczne tarcie masz w momencie gdy sprężarka "w aucie" tzn. na panelu jest załączona? Pytam, bo jeśli tak to dźwięk jest normlany, tzn. następuje smarowanie sprężarki przy rozruchu i po kilku minutach zanika tak jak piszesz, co oznacza, że klima jest sprawna i dobrze nabita (bo poprawnie smaruje układ)... Dlatego może nawet przy tej temperaturze sprawdź czy się załącza, ku memu zaskoczeniu u rodziców odpala się nawet przy 0 stopni:) (Ale mają Astre G i zwykłą klimę, tzn. nie klimatronik)
radint
Starszy klubowicz
 
Posty: 390
Dołączył(a): 2 sie 2012, o 16:41
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTJ

Re: Jak sprawdzić klimatyzację w zimie

Postprzez pdasilva » 16 lut 2013, o 21:56

No właśnie o to chodzi kolego, że to tarcie-piszczenie słychać bez załączonej klimy.Tyle dobrego, że po kilku minutach zanika i panuje cisza.Na razie się nie stresuję, pytam Was bo macie dłuższe doświadczenie i dzięki waszym poradom wiem jak ugryść temat klimy w astrze.A narazie ciągle jestem w trasie i nie mam kiedy sie się tym zająć.I jeszcze jedno, moja klima to manual.
pdasilva
Kierowca
 
Posty: 22
Dołączył(a): 27 gru 2012, o 20:09
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTH

Re: Jak sprawdzić klimatyzację w zimie

Postprzez canoe » 20 lut 2013, o 08:52

Jak się dowiedziałem przy manualne klimie - elektrosprzęgło podłączy sprężarkę gdy temp jest powyżej 7 stopni.
Astra H kombi, ale silnik A16XER
*na swiecie sa dwa rodzaje milosci: za darmo i za pieniadze, z tym ze juz dawno zauwazono, ze ta za darmo wychodzi znacznie drozej*
Avatar użytkownika
canoe
Nauka jazdy
 
Posty: 9
Dołączył(a): 20 lut 2013, o 08:07
Silnik: 1.6 Z16XER

Re: Jak sprawdzić klimatyzację w zimie

Postprzez miranda » 20 lut 2013, o 16:09

A w specjalistycznej prasie piszą aby w zimie uruchamiać klimę raz na tydzień żeby się nie zastała, zardzewiała itp. To niby jak to zrobić przy ujemnych temperaturach skoro się nie załącza?
Avatar użytkownika
miranda
Moderator
 
Posty: 246
Dołączył(a): 21 cze 2012, o 16:28
Silnik: 1.6 Z16XER

Re: Jak sprawdzić klimatyzację w zimie

Postprzez canoe » 20 lut 2013, o 18:32

Wiem, ale co zrobisz. Możesz udać się do Centrum Handlowego - po jakimś czasie może być +7 i 10min może pochodzić.
Astra H kombi, ale silnik A16XER
*na swiecie sa dwa rodzaje milosci: za darmo i za pieniadze, z tym ze juz dawno zauwazono, ze ta za darmo wychodzi znacznie drozej*
Avatar użytkownika
canoe
Nauka jazdy
 
Posty: 9
Dołączył(a): 20 lut 2013, o 08:07
Silnik: 1.6 Z16XER

Re: Jak sprawdzić klimatyzację w zimie

Postprzez eryt » 22 lut 2013, o 17:03

miranda napisał(a):A w specjalistycznej prasie piszą aby w zimie uruchamiać klimę raz na tydzień żeby się nie zastała, zardzewiała itp. To niby jak to zrobić przy ujemnych temperaturach skoro się nie załącza?


Lepiej uruchamiać, bo jak nie to wiosną przywita nas zapaszek stęchlizny:(
Avatar użytkownika
eryt
Kierowca
 
Posty: 10
Dołączył(a): 11 lut 2013, o 21:53
Lokalizacja: Warszawa
Silnik: 1.8 Z18XER


Powrót do Klimatyzacja i ogrzewanie

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

stat4u