Opel Astra III


Przebieg licznik gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Błąd ECN 034029

Tutaj trafiają posty i wątki zaśmiecające Forum

Błąd ECN 034029

Postprzez adamoxx1 » 14 gru 2014, o 18:50

Cześć,

Moj silnik to Z19DT 120 KM, 8-zaworowy.
Na mojej dzisiejszej trasie Warszawa-Lublin silnik działał bez problemu. Zaparkowalem pod domem i po kilku godzinach chciałem odpalić i zauważyłem że uruchomienie zajęło mu odrobinę dłużej niż zwykle - od razu to zwróciło moja uwagę. Ale po odpaleniu silnik chodził normalnie, nic nie kopcilo, ale świeciła się żółta kontrolka z kluczem, wiec zgasilem. Odpaliłem drugi raz - znowu zajęło mu to z 2 sekundy dłużej. znowu zgasiłem. Chwilę odczekałem i później już w ogóle nie chciał odpalić, nawet nie probuje zaskoczyć. Dodam że zółta kontrolka świeci się także przy zgaszonym silniku. Filtr paliwa miałem wymieniany 2 tygodnie temu. Temperatura na zewnątrz wyraźnie dodatnia około 3 - 4°.
Przebieg 74000. Przeczytałem bardzo dużo do tej pory i zacząłem podejrzewać jakiś element rozrządu. Metoda gaz-hamulec wywala jeden błąd - ECN 034029 - coś z położeniem wałka rozrządu.
dzisiaj podjąłem jeszcze 1 próbę odpalenia samochodu po nocy - uruchomił się normalnie. Na nagraniach proszę zwrócić uwagę na charakterystyczny stukot. dam sobie jednak głowe uciąć w tym przypadku że to nie jest nic związanego z ze sprzęgłem ani kołem 2 masowym ani skrzynią biegów tylko coś z wałem korbowym (mozliwy luz na wale - modlę się że to nie to) lub coś z kołem zębatym lub pasowym na wale korbowym - czytałem że ten mój konkretny model silnika ma podobno problem z tym.
Załączam dwa filmiki z dzisiaj po udanym odpaleniu.
Opel Astra Z19DT - dźwięk z zewnątrz: http://youtu.be/zd3b9192Yo8

Opel Astra 1.9 120KM (Z19DT) - dziwny stukot: http://youtu.be/0FW1AZYH3-c

Proszę o słuchanie w słuchawkach. Stukot zlewa sie z naturalną pracą silnika.
na filmie ze środka bez wciskania sprzęgła dociskam lewarek tak jak do jedynki na zmianę z próbą wrzucenia wstecznego. Mam wrażenie że wtedy wszystkie luzy sa kasowane na zmianę w przeciwne kierunki i przy okazji słychać to głuche pukniecie jakby w podłodze. Dodatkowo przy dociskaniu lewarka bicie ustaje, jak się ustawi w położeniu neutralnym to znowu coś wpada w rezonans. Wykluczam sprzęgło i koło dwumasowe bo nie ma żadnych innych objawow ktore moglyby to potwierdzic. Sprzeglo lapie bardzo ladnie a przy dodawaniu i odpuszczaniu gazu nie wystepuja dodatkowe dźwięki. Stukot pojawia sie tylko przy neutralnych obrotach na biegu jałowym.
adamoxx1
Nauka jazdy
 
Posty: 4
Dołączył(a): 23 paź 2014, o 16:38
Silnik: 1.9 CDTI Z19DT

Re: Błąd ECN 034029

Postprzez sparspar » 15 gru 2014, o 16:37

Jak wciskasz lewarek to silnik jest pod obciążeniem, bo skrzynia atakuje silnik...i dlatego przestaje hałasować.To jest normalne , że na luzie hałasuje jakieś kółko-łożysko a pod obciążeniem hałas zanika.Może to być pompa wody, najlepiej będzie jak mechanik sprawdzi rozrząd. A druga sprawa to błąd czujnika wałka rozrządu, sam nie wiem czy to zbieg okoliczności- dwie usterki na raz. Mój komp to złom, nawet nie mogę otworzyć tych linków z nagraniami...
W tygodniu postaram się dopisać coś jak naprawie lapsa :)

ps. Jeżeli Ty zamierzasz rozprawić się ze swoim problemem to powinieneś mieć stetoskop , taki za 30 zł. z doświadczenia powiem Ci , że na prawdę warto go mieć....bo rozwiążesz każdy problem odnośnie hałasów z silnika...wykryjesz nawet jak mucha usiądzie na obudowie rozrządu:)
Zakładając swój wątek sprecyzujcie problem bo nikt nie czyta w myślach i nie wie jakie błędy Wam wyskakują.A potem starajcie się ukończyć każdy rozpoczęty wątek.
Avatar użytkownika
sparspar
Moderator
 
Posty: 531
Dołączył(a): 10 maja 2014, o 12:56
Lokalizacja: Gdańsk
Silnik: 1.8 Z18XE

Re: Błąd ECN 034029

Postprzez adamoxx1 » 15 gru 2014, o 22:21

Cześć,
Dzięki za odpowiedź. Mam stetoskop, tylko powiedz mi jak go używać do identyfikacji dźwięków z silnika? Samochód i tak oddam do serwisu.
Podejrzewam że to musi być coś na wale korbowym, albo koło zębate albo pasowe, podobno sam czujnik może być sprawny, ale głupieje pod wpływem nadprogramowych wibracji koła pasowego. I na pewno jest to bardzo niekorzystny stan bo może powodować z czasem powstanie luzów na samym wale korbowym. Daj znac jak posluchasz nagrań.
adamoxx1
Nauka jazdy
 
Posty: 4
Dołączył(a): 23 paź 2014, o 16:38
Silnik: 1.9 CDTI Z19DT

Re: Błąd ECN 034029

Postprzez sparspar » 16 gru 2014, o 13:17

Jeżeli bez stetoskopu wiesz jak hałasuje rolka, łożysko, jakaś śruba lub obudowa to z stetoskopem nauczysz się wychwytywać te odgłosy....trochę praktyki
Możliwe, że masz rację z tym kółkiem pasowym lub z samym paskiem. Ściągnij pasek i uruchom silnik, może pompa wody pada
Sprawdź wszystkie rolki. Kiedyś słyszałem podobny stukot w padającej pompie wody...różnie to bywa...
Pozdrawiam
Zakładając swój wątek sprecyzujcie problem bo nikt nie czyta w myślach i nie wie jakie błędy Wam wyskakują.A potem starajcie się ukończyć każdy rozpoczęty wątek.
Avatar użytkownika
sparspar
Moderator
 
Posty: 531
Dołączył(a): 10 maja 2014, o 12:56
Lokalizacja: Gdańsk
Silnik: 1.8 Z18XE


Powrót do Kosz

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości

cron
stat4u