Opel Astra III


Przebieg licznik gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Czujnik poziomu płynu chłodzącego - zbiornik wyrównawczy

Porady, problemy, opinie związanie z silnikami i ogólnie napędem wysokoprężnym.

Moderator: piotii

Czujnik poziomu płynu chłodzącego - zbiornik wyrównawczy

Postprzez a17dth » 30 sie 2012, o 12:05

pytanie dotyczy astry h 2005r z17dth (1.7 cdti): czy były wersje zbiorników wyrównawczych płynu chłodzącego z czujnikiem poziomu płynu? Szukałem na aukcjach i w sklepach internetowych, ale nie znalazłem takiej wersji. Pytanie powstało po sytuacji jaką miałem ostatnio: pęknięty gumowy wężyk, ubytek około 2l płynu, temp. na zewnątrz 35stC. przejechana trasa 300km, brak jakiejkolwiek informacji na wskaźnikach, jedyne na co zwróciłem uwagę to brak mocy silnika - jakby ze 30KM zostało w garażu. Brak temp. silnika jest zawsze wymieniana na pierwszym miejscu listy wad Astry h. Chcialbym tę wadę sam poprawić.
a17dth
Nauka jazdy
 
Posty: 2
Dołączył(a): 30 sie 2012, o 11:47
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTH

Re: Czujnik poziomu płynu chłodzącego - zbiornik wyrównawczy

Postprzez radint » 30 sie 2012, o 12:16

Są na 100% bo sam takową posiadam. Komputer informuje o zbyt małej ilości płynu w zbiorniku. Funkcja działa na wyświetlaczach minimum bid, gid i cid. Można ją aktywować op-com'em, oczywiście po uprzednim zamontowaniu czujnika. A temperaturę cieczy chłodzącej możesz sprawdzać po uruchomieniu trybu test mode.
radint
Starszy klubowicz
 
Posty: 390
Dołączył(a): 2 sie 2012, o 16:41
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTJ

Re: Czujnik poziomu płynu chłodzącego - zbiornik wyrównawczy

Postprzez andy17d » 30 sie 2012, o 22:55

Dokładnie, są 2 wersje zbiorniczków: z czujnikiem i bez. Na Allegro trudno obecnie kupić coś sensownego z czujnikiem, więc pewnie najlepiej będzie przerobić.
Brak wskaźnika temp jest faktycznie delikatnie mówiąc krokiem wstecz w rozwoju umysłowym projektanta.
A może to ukłon w stronę coraz mniej rozgarniętych kierowców, którzy nie wiedzą, do czego służą wskaźniki i kontrolki - po co ich niepokoić :)
Jaki masz pomysł na naprawienie tej wady?
Avatar użytkownika
andy17d
Moderator
 
Posty: 320
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 09:56
Lokalizacja: PO
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTL

Re: Czujnik poziomu płynu chłodzącego - zbiornik wyrównawczy

Postprzez radint » 31 sie 2012, o 11:59

Osobiście używam test mode, ale jak ktoś będzie uparty można sobie dołożyć zegar z temperaturą np. oleju:P (wystarczy), czujnik wkładany zamiast miarki:)
radint
Starszy klubowicz
 
Posty: 390
Dołączył(a): 2 sie 2012, o 16:41
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTJ

Re: Czujnik poziomu płynu chłodzącego - zbiornik wyrównawczy

Postprzez a17dth » 31 sie 2012, o 14:55

[/quote]Jaki masz pomysł na naprawienie tej wady?[/quote]

Jeżeli nie znajdę gotowego zbiornika z czujnikiem to postaram się do posiadanego zbiornika zamontować jakiś najtańszy czujnik. W Oplu sprawdzili po VINie, że w moim samochodzie nie był przewidziany taki czujnik - czyli gotowych kabli raczej nie ma.Do wyświetlenia informacji o braku płynu wykorzystam tę samą kontrolkę, która informuje o przegrzaniu silnika. Będę chciał aby czujnik wyzwalał mały przekaźnik (bezpośrednio lub przez tranzystor, nie wiem jeszcze jak zmienia się rezystancja czujnika przy zanurzeniu/wyjęciu z płynu). Styki przekaźnika będą podawały + na kontrolkę. Szeregowo będą dołączone zwykłe diody: jedna w nowym obwodzie, druga w istniejącym, katody diod będą połączone ze sobą i z plusem kontrolki. W ten sposób wystarczy, że napięcie pojawi się na którymkolwiek wejściu (przegrzanie lub brak płynu) i kontrolka zapali się, sygnały nie będą się wzajemnie zakłócać. Tyle teorii, teraz trzeba zabrać się do pracy.

Mam najprostszy dwuwierszowy wyświetlacz, który nie pokazuje temp. silnika - stąd pomysł na usprawnienie.
a17dth
Nauka jazdy
 
Posty: 2
Dołączył(a): 30 sie 2012, o 11:47
Silnik: 1.7 CDTI Z17DTH


Powrót do Napęd, silniki diesla

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości

stat4u