Opel Astra III


Przebieg licznik gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Ciekawe funkcje samochodu

Ciekawe funkcje samochodu

Postprzez doris » 12 lut 2021, o 23:27

Hej! :)
Nie wiedziałam, gdzie dodać wątek na taki temat, mam nadzieję, że tutaj może być

Sprawa wygląda następująco: niedawno zdałam prawo jazdy, a od miesiąca jestem szczęśliwą posiadaczką Opla Astry H 2004, który jest moim pierwszym autem. Okazuje się, że mój samochód ma funkcje, o których istnieniu nie miałam pojęcia. Wyczytałam naprawdę ciekawe rzeczy na forum, dzięki wam odkryłam, że nie muszę świecić sobie latarką idąc do domu, bo mam opcję Coming Home. Nauczyłam się także sprawdzać błędy metodą "gaz-hamulec"... Myślę, że jeszcze dużo nieodkrytego przede mną, stąd moje pytanie:

Jakie jeszcze inne funkcje w Oplu mogą mnie pozytywnie zaskoczyć? Czy może są jakieś uniwersalne funkcje w samochodach, o których jako świeżo upieczony kierowca mogę nie mieć pojęcia?

Chętnie poczytam też wszystkie rady od bardziej doświadczonych kierowców
Pozdrawiam serdecznie!
doris
Nauka jazdy
 
Posty: 3
Dołączył(a): 12 lut 2021, o 22:55
Silnik: 1.6 Z16XEP

Re: Ciekawe funkcje samochodu

Postprzez topiq » 15 lut 2021, o 10:21

Większość z tych rzeczy jest zwyczajnie opisanych w instrukcji obsługi, której polską kopię można sobie ściągnąć albo ze strony opla, albo nawet gdzieś w linkach u góry pod logiem Astra H. I to jest najpewniejsze źródło wiedzy. Część rzeczy można aktywować bez opcoma/tech2 a część niestety interfejsem. M.in. domykanie szyb z kluczyka, komputer pokładowy który pokazuje spalanie i usterki żarówek, poziom płynu do spryskiwaczy i chłodniczego. Światła dzienne tzw. skandynawskie, które z automatu po odpaleniu auta zaświecają same przednie światła mijania, lub przednie i tylnie w zależności jak się ustawi w kompie. Krótki ruch manetką kierunkowskazu powoduje 3 krotne mignięcie kierunkiem, można zmienić przez komputer np. na 2 mignięcia. Przydatne przy zjeżdżaniu z ronda, szybkiej zmiany pasa itp.
Podobnie można ustawić awaryjne hamowanie, które zapala przy ostrym hamowaniu światła awaryjne.
Ryglowanie drzwi po przekroczeniu zadanej prędkości zdaje się 15 km/h.
Tego chyba instrukcja nie opisuje.
Reszta jak blokada drzwi, żeby nie można było ich otworzyć od środka, przydatna jak się ma urwisy, które nie usiedzą z tyłu w foteliku. Czy blokada drzwi w razie awarii centralnego, żeby auto nie stało otwarte. Korzystanie z tempomatu o ile jest w aucie, wszystko to jest w instrukcji. Wersji instrukcji jest kilka, warto poszukać najobszerniejszej.
Nie jestem pewny czy opisane jest tam kasowanie inspekcji olejowej bez komputera. Podobnie jak tzw. wypedałowanie numerów błędu kiedy świeci się check engine. Ale to jest do znalezienia na każdym forum w wielu tematach.
Pochwal się jaki to model Astry H posiadasz? Jak wyposażony?
Jako że to rocznik 2004 warto zrobić kilka spraw serwisowych, jak choćby zajrzenie pod zaślepki mocowania amortyzatorów pod maską. Lubią tam gnić, a potem kolumna strzela w maskę. Jako że brak w Astrze wskaźnika temperatury cieczy, warto czasem zajrzeć w menu serwisowe i kontrolować temperaturę cieczy. Ja się po zakupie tak dowiedziałem, że termostat się nie domyka i temperatura nie rosła powyżej 75 st. C co jest szkodliwe dla silnika.
Jak uruchomić menu serwisowe też gdzieś znajdziesz. Ja korzystam z interfejsu ELM327 wpiętego w gniazdo OBDII pod klapką między dźwignią ręcznego a zmiany biegów, oraz aplikacji Torque Pro. Zawsze mam podgląd na temperaturę i kilka innych parametrów.
Cóż, czeka Cię trochę lektury ale warto.
Pozdrawiam i życzę spokojnego, oraz bezawaryjnego użytkowania Astry.
Avatar użytkownika
topiq
Starszy klubowicz
 
Posty: 464
Dołączył(a): 30 lip 2018, o 22:38
Lokalizacja: Puławy
Silnik: 1.8 Z18XE

Re: Ciekawe funkcje samochodu

Postprzez doris » 18 lut 2021, o 19:17

topiq napisał(a):Większość z tych rzeczy jest zwyczajnie opisanych w instrukcji obsługi, której polską kopię można sobie ściągnąć albo ze strony opla, albo nawet gdzieś w linkach u góry pod logiem Astra H.


Od tego zaczęłam. Za mną 100 stron instrukcji, jak tylko znajdę czas, przeczytam resztę. Masz zdecydowanie rację, że warto się tym zainteresować

topiq napisał(a):Pochwal się jaki to model Astry H posiadasz? Jak wyposażony?


Opel Astra H 2004, silnik 1.6 (Z16XEP) Twinport, gaz + benzyna, 5-biegowa skrzynia biegów. Z tego bardziej przydatnego dla mnie wyposażenia ma przyciemniane automatycznie lusterko wewnętrzne, elektrycznie ustawiane podgrzewane lusterka zewnętrzne, światła z podwójnymi lampkami do czytania, dzielony podświetlany schowek, siedzenia kubełkowe, wielofunkcyjną kierownicę, wycieraczki przednie sterowane czujnikiem deszczu, centralny zamek, radio, odtwarzacz CD i 6 bardzo dobrych głośników

topiq napisał(a):Jako że to rocznik 2004 warto zrobić kilka spraw serwisowych, jak choćby zajrzenie pod zaślepki mocowania amortyzatorów pod maską.


Wszystko było już dokładnie oglądane i wszystko jest w porządku

topiq napisał(a):Pozdrawiam i życzę spokojnego, oraz bezawaryjnego użytkowania Astry.


Bardzo dziękuję za komentarz i wszystkie rady. Pozdrawiam!
doris
Nauka jazdy
 
Posty: 3
Dołączył(a): 12 lut 2021, o 22:55
Silnik: 1.6 Z16XEP


Powrót do Manuale i literatura - czyli zrób to sam

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

stat4u