Opel Astra III


Przebieg licznik gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Poważne problemy z uruchomieniem silnika w normalny sposób.

Porady, problemy, opinie związanie z silnikami i ogólnie napędem benzynowym i LPG.

Moderator: piotii

Poważne problemy z uruchomieniem silnika w normalny sposób.

Postprzez czani1979 » 21 sie 2023, o 18:50

Cześć.
Pacjent, moja astra a konkrtetnie motor Z16XER. Jakiś czas temu pojawił się problem z odpalaniem na zimnym silniku, po nocy, po dłuższym postoju. Trzeba było 2,3 później więcej razy zakrecić rozrzusznikiem. Ostatnio 8-16, albo do wydygania akumulatora i nic. Walczę z tym od dawna więc najpier napiszę co "odkryłem" a później co wsześniej robiłem. Ostatnio mnie poniosło i musiałem uruchomić silnik więc sięgnałem po nieśmiertelnego plaka. Zdjąłem dolot, siknąłem na zamkniętą przepustnicę, szybko wsiadłem, przekręcam kluczyk.....cyk, silnik chodzi normalnie, równo jakby wszystko było ok. Na drugi dzień plaka nie było, więc delikatnie puściłem gaz mapp przy przepustnicy...silnik odpalił za pierwszym razem i chodził równiutko. Dziś strzykawką sikłem może 1cm3 benzyny na przepustnice....silnik odpalił i było git. Od razu mogę jechać.

Immobiliser wykluczyłem, nie świeci kontrolka, nie wywala błędu. Ciśnienie paliwa na listwie wtryskowej, jest nawet po całej nocy. Cewka była podmieniona na sprawną, świece też, z resztą po odpaleniu silnik chodzi bez zastrzeżeń. Wszystkie podciśnienia sprawdzone, z resztą jak coś wypnę to silnik zmienia obroty i wtedy pracuje inaczej, wyklucza to jakieś lewe powietrze. Co zauważyłem, jak temperatura silnika skoczy do 35 stopni to już z odpalaniem jest dużo łatwiej, trochę mu ciężko ale odpala.Od 40 w górę odpala normalnie. Czujnik temperatury chłodziwa sprawdzony, pokazuje prawidłową temperaturę, otoczenia też. Co dziwne, odpiąłem wtyczkę z czujnika położenia wałka rozrządu i na zimnym po zaaplikowaniu 1cm3 benzyny na przepustnicę, silnik odpalił. Powinien ? Jeszcze jedna sprawa. Jeśli chłodziwo ma po nocy np 21stopni, i jakkolwiek uruchomię silnik ale wyłączę go zanim temperatura dojedzie do 30 stopni, nie da się go normalnie ponownie uruchomić. W drugą stronę, jak stał na słońcu z otwartą maską to pod wieczór czujnik pokazał 40stopni i silnik odpalił od razu.

Co jest grane ? Jakieś pomysły ? Ja już wymiękam.
czani1979
Nauka jazdy
 
Posty: 6
Dołączył(a): 14 sty 2022, o 19:51
Silnik: 1.6 Z16XER

Re: Poważne problemy z uruchomieniem silnika w normalny spos

Postprzez czani1979 » 21 sie 2023, o 18:55

Dodam, że wtryski też wykluczyłem. Jak już odpali, pracuje normalnie, jest moc nawet jak jest zimny. Sprawdzałem też korekty krótkoterminowe na kompie, czy nie są za wysokie, co mogło by wskazywać na niskie ciśnienie na listwie wtrysku, jednak tylko na ssaniu, do 40 stopni są na plus, bodajże max 6% i cały czas spadają wraz z nagrzewaniem się silnika aż do okolicy zera.
czani1979
Nauka jazdy
 
Posty: 6
Dołączył(a): 14 sty 2022, o 19:51
Silnik: 1.6 Z16XER

Re: Poważne problemy z uruchomieniem silnika w normalny spos

Postprzez czani1979 » 7 paź 2023, o 16:45

Za problemy z odpalaniem odpowiadał czyjnik położenia wału. Po wymianie odpala bez problemu, jednak......silnik stracił moc. Zachowuje się jakby brakowała mu połowa mocy :/
czani1979
Nauka jazdy
 
Posty: 6
Dołączył(a): 14 sty 2022, o 19:51
Silnik: 1.6 Z16XER

Re: Poważne problemy z uruchomieniem silnika w normalny spos

Postprzez lolita66 » 8 lut 2024, o 14:40

Mam podobny problem aktualnie, więc widzę, że trzeba wymienić czujnik wału, mam nadzieję, że u mnie nie straci mocy
Avatar użytkownika
lolita66
Nauka jazdy
 
Posty: 3
Dołączył(a): 8 lut 2024, o 14:31
Lokalizacja: Gliwice

Re: Poważne problemy z uruchomieniem silnika w normalny spos

Postprzez czani1979 » 8 lut 2024, o 19:22

Fura odzyskała moc po niewielkim przebiegu. Trudno mi to wyjaśnić.
czani1979
Nauka jazdy
 
Posty: 6
Dołączył(a): 14 sty 2022, o 19:51
Silnik: 1.6 Z16XER


Powrót do Napęd, silniki benzynowe i LPG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 67 gości

cron
stat4u