Opel Astra III


Przebieg licznik gości
Astra | porady | usterki | akcje serwisowe | forum | giełda | powiadomienia | kontakt | szukaj | o stronie

Opel astra h Z16xep+gaz utrata mocy oraz falujące obroty

Porady, problemy, opinie związanie z silnikami i ogólnie napędem benzynowym i LPG.

Moderator: piotii

Opel astra h Z16xep+gaz utrata mocy oraz falujące obroty

Postprzez Dave1122 » 29 lis 2021, o 15:51

Witam wszystkich serdecznie
Od dłuższego czasu zmagam się z problemem w mojej astrze h Z16xep z gazem ponieważ występują w niej następujące problemy: falujące obroty na jałowym biegu, oraz gdy nie dlugo po odpalaniu (do około 30min) gdy vhce wyjechac pod większą górę auto traci moc strasznie muli a w efekcie gaśnie zdarza się też to mulenie czasami na z drodze prostej ostatnim problemem jest po jeździe pod górę obroty po wciśnięciu sprzęgła szybko spadaja a bardzo często zdarza się zgasnac. Macie jakieś pomysły co zrobić? Komputer aktualnie nie wykazuje żadnych błędów.
Dave1122
Nauka jazdy
 
Posty: 8
Dołączył(a): 29 lis 2021, o 15:36
Silnik: 1.6 Z16XEP

Re: Opel astra h Z16xep+gaz utrata mocy oraz falujące obroty

Postprzez winchesterowna » 2 gru 2021, o 21:39

Podbijam temat
Astra H GTC 1,6 benzyna+gaz, Z16XE1 2007, 105 kuca. Przebieg 198 000. Auto używane praktycznie codziennie po ok. 50 km do jazdy po mieście i po autostradzie.
Około pół roku temu autko zaczęło mi gasnąć podczas redukcji biegów. Nie było reguły jeśli chodzi o gaśnięcie. Do dziś potrafię przejechać 3 tyg. i auto nie zgaśnie ani razu, za to kolejnego dnia zgaśnie na drugim, trzecim, czwartym zakręcie i dodatkowo po wciśnięciu gazu w podłogę na prostej auto rozpędzi się od 80 do 90 km/h w uwaga... minutę.
Latem, na początku myślałam, że to problem z gazem (instalacja Prinsa), ponieważ autko częściej gasło po rozgrzaniu. Auto stało u gazownika (Dretan, Tanowo) kilka dni na szukaniu usterki, nie udało się nic znaleźć. Co więcej po pogrzebaniu w aucie na jakiś czas problem ustał. Niestety wrócił i zaczął pojawiać się również na benzynie.
Po długiej obserwacji doszłam do wniosku, że w większości przypadków auto gaśnie na zimnym silniku, ale zdarzają się sytuacje, że odcina mu moc po przejechaniu 50 km na autostradzie i auto gaśnie przy zjeździe z autostrady.
I od tego czasu toczy się moja zabawa z Asią i powoli moja cierpliwość się kończy.
Do tej pory wykonano:
kompletny przegląd instalacji gazowej. Wszystkie serwisy, wymiany filtrów robione są na bieżąco. Brak jakichkolwiek usterek
wymianę czujnika temperatury (w okolicach miejsca, gdzie w dieslach jest przepływomierz)
wymianę świec (ok. 2000 km temu, świece wymieniam regularnie co maks. 12 k km.)
wymianę termostatu (zapobiegawczo)
sprawdzenie i czyszczenie przepustnicy
zawór egr
czujnik położenia wału
Po podpięciu auta pod kompa brak jakichkolwiek błędów, brak innych zauważalnych usterek mechanicznych. Auto widziało 4 mechaników i każdy mówi, że mechanicznie wszystko wygląda OK. Kupiłam nawet tester, który mam ciągle podłączony, licząc na to, że uda się "złapać" błąd podczas wystąpienia. Bez rezultatu.
Jakieś pomysły, gdzie jeszcze szukać usterki albo jak ogarnąć ten temat? Standardowe drogi nie pomagają.
Myślałam o diagnostyce w ASO, ale nie wiem czy to w ogóle ma sens i czy mi się to opłaca. W zasadzie to lada moment dalsze "naprawy w ciemno" przestaną być opłacalne.
HELPUNKU. Niby to Opel , no ale ja lubie moje autko i szkoda je spychać do rowu.

EDIT 03/12 - po przeczytaniu postu poprzednika stwierdziłam, że zobaczę jak będą zachowywać się obroty silnika. Otóż w momencie wciśnięcia sprzęgła (jeśli auto ma zgasnąć) wskazówka obrotów szybko spada prawie do 0, jeśli w tym momencie zmienię bieg i odpuszczę sprzęgło auto zgaśnie. Jeśli wcisnę sprzęgło, wskazówka opadnie prawie do 0, nie zrobię nic ze zmianą biegów i nie odpuszczę sprzęgła, wskazówka po 2-4 sekundach wraca na obroty ok. 1000 i gdy wtedy wykonam zmiane biegu to auto nie zgaśnie, szarpnie nim lekko, ale nie zgaśnie. Wygląda na to, że coś powoduje, że pomimo włączonego silnika obroty spadają prawie do 0. Pomysły?
Ostatnio edytowano 3 gru 2021, o 23:00 przez winchesterowna, łącznie edytowano 2 razy
winchesterowna
Nauka jazdy
 
Posty: 2
Dołączył(a): 2 gru 2021, o 21:30
Silnik: 1.6 Z16XEP

Re: Opel astra h Z16xep+gaz utrata mocy oraz falujące obroty

Postprzez Dave1122 » 3 gru 2021, o 09:40

W dniu dzisiejszym wyskoczył błąd ECN210300
Dave1122
Nauka jazdy
 
Posty: 8
Dołączył(a): 29 lis 2021, o 15:36
Silnik: 1.6 Z16XEP

Re: Opel astra h Z16xep+gaz utrata mocy oraz falujące obroty

Postprzez topiq » 8 gru 2021, o 11:59

Kiedykolwiek tam ktoś sprawdzał luzy zaworowe? Bo o ile kojarzę silniki 1.6 nie mają hydropopychaczy i trzeba tam sprawdzać luzy zaworowe, szczególnie przy gazie. A na wykazie tego co dotychczas zrobiono nie widzę żeby ktoś sprawdził. Oczywiście nie musi to być to.
Druga sprawa, trafiacie na wymieniaczy części a nikt nie przemierzył wiązek. Często mogą zaśniedzieć styki, puścić luty w miejscach gdzie wlutowano (lub chamsko wkręcono się) z instalacją gazową. Oboje macie instalację. Jeżeli jest źle wykonana, mogą się takie cyrki robić.
Błędów @winchesterowna żadnych nie ma? Check nie świeci? Autko z kluczykiem gaśnie na zapłonie po kilku sekundach przed odpaleniem silnika, czy świeci cały czas? Przydałby się dobry diagnosta a nie wymieniacz części.
Avatar użytkownika
topiq
Starszy klubowicz
 
Posty: 464
Dołączył(a): 30 lip 2018, o 22:38
Lokalizacja: Puławy
Silnik: 1.8 Z18XE


Powrót do Napęd, silniki benzynowe i LPG

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości

stat4u